M14-516R/SK
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
M14-516R/SK
Manufacturer
3M
Description
CONN RING CIRC 14-16AWG #5/16
Stock
515
In Stock :
515
Manufacturer :
3M
Product Category :
Ring Connectors
Feature :
Brazed Seam
Depth :
11.93mm
Width - Outer Edges :
0.470 11.94mm
Packaging :
Bulk
Body Material :
Copper
Stud/Tab Size :
5/16 Stud
Terminal Type :
Circular
Wire Gauge (Min) :
14 AWG
Wire Gauge :
14-16 AWG
Length - Overall :
0.890 22.61mm
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Weight :
993.36729g
Published :
2013
Series :
Scotchlok™
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Crimp
Thickness :
0.030 0.76mm
Factory Lead Time :
3 Weeks
Wire Gauge (Max) :
16 AWG
Insulation :
Non-Insulated
Length :
22.6mm