M12T-04PFFS-SF8C15
Mfr.Part #
M12T-04PFFS-SF8C15
Manufacturer
Amphenol LTW
Description
CONN RCPT FML 4P WIR LEAD 0.49'
Manufacturer :
Amphenol LTW
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Published :
Factory Lead Time :
6 Weeks
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Positions :
4
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shielding :
Shielded
Termination :
Wire Leads
Color :
Silver
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Finish - Mating :
Gold
Voltage - Rated :
60VDC
Series :
M
Insert Material :
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Current Rating (Amps) :
12A
Orientation :
T
Fastening Type :
Threaded
Ingress Protection :
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Shell Finish :
Nickel
Shell Size - Insert :
M12-4
Shell Material :
ZINC ALLOY
Receptacle, Female Sockets Zinc Alloy Panel Mount 4 Positions Wire Leads Gold Nickel Bulk T Threaded