M10-14R/SK
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
M10-14R/SK
Manufacturer
3M
Description
CONN RING CIRC 10-12AWG #1/4
Stock
544
In Stock :
544
Manufacturer :
3M
Product Category :
Ring Connectors
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Published :
2002
Wire Gauge (Max) :
12 AWG
Feature :
Brazed Seam
Body Material :
Copper
Body Plating :
Tin
Thickness :
0.040 1.02mm
Length - Overall :
0.960 24.38mm
Series :
Scotchlok™
Weight :
1.09089kg
RoHS Status :
RoHS Compliant
Terminal Type :
Circular
Depth :
13.71mm
Factory Lead Time :
3 Weeks
Length :
24.38mm
Termination :
Crimp
Wire Gauge (Min) :
10 AWG
Stud/Tab Size :
1/4 Stud
Insulation :
Non-Insulated
Width - Outer Edges :
0.540 13.72mm