M1.5KE47AE3
Mfr.Part #
M1.5KE47AE3
Description
TVS DIODE 40.2VWM 64.8VC CASE-1
Product Category :
Clamping Voltage :
64.8V
JESD-609 Code :
e3
Mount :
Through Hole
Terminal Finish :
PURE MATTE TIN
Peak Pulse Power :
1.5kW
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 4 weeks ago)
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Unidirectional Channels :
1
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Mounting Type :
Through Hole
Peak Pulse Current :
23.2A
Element Configuration :
Single
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Direction :
2
Number of Elements :
1
Additional Feature :
High Reliability
Case Connection :
Isolated
Package / Case :
DO-201AA, DO-27, Axial
Test Current :
1mA
Voltage - Breakdown (Min) :
44.7V
Wire
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Reverse Standoff Voltage :
40.2V