M1.5KE16AE3/TR
Mfr.Part #
M1.5KE16AE3/TR
Description
TVS 16V 5% 1500W UNI
Product Category :
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
13.6V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
67A
Through Hole
Product Status :
Active
Brand :
Voltage - Breakdown (Min) :
15.2V
Base Product Number :
M1.5KE
Product Category :
ESD Suppressors / TVS Diodes
Subcategory :
TVS Diodes / ESD Suppression Diodes
Microchip
Power - Peak Pulse :
1500W (1.5kW)
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Capacitance @ Frequency :
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
22.5V
Supplier Device Package :
CASE-1
Unidirectional Channels :
1
Package :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C (TJ)