M1.5KE130AE3
Mfr.Part #
M1.5KE130AE3
Description
TVS DIODE 111VWM 179VC CASE-1
Voltage - Breakdown (Min) :
124V
EAR99
Peak Pulse Power :
1.5kW
JESD-609 Code :
e3
Mount :
Through Hole
Diode Element Material :
SILICON
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Pbfree Code :
yes
Reverse Standoff Voltage :
111V
Mounting Type :
Through Hole
Number of Pins :
2
Direction :
No
Type :
Zener
Test Current :
1mA
Factory Lead Time :
24 Weeks
Packaging :
Bulk
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
Terminal Finish :
PURE MATTE TIN
Additional Feature :
High Reliability
Clamping Voltage :
179V
Element Configuration :
Single
Peak Pulse Current :
8.4A
Applications :
GENERAL PURPOSE
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Number of Terminations :
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW