M1.5KE130A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
M1.5KE130A
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
DO-201AA, DO-27, Axial
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 111VWM 179VC CASE-1
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Number of Terminations :
2
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Case Connection :
Isolated
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Element Configuration :
Single
Pbfree Code :
No
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Power Line Protection :
No
Direction :
Unidirectional
Package / Case :
DO-201AA, DO-27, Axial
Packaging :
Bulk
Mount :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Additional Feature :
High Reliability
Type :
Zener
Clamping Voltage :
179V
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
JESD-609 Code :
e0
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Factory Lead Time :
24 Weeks
Terminal Form :
Wire
Voltage - Breakdown (Min) :
124V
Mounting Type :
Through Hole
Reverse Standoff Voltage :
111V
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Peak Pulse Current :
8.4A
Pin Count :
2
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Applications :
GENERAL PURPOSE
Diode Element Material :
SILICON
Number of Pins :
ECCN Code :
EAR99
Peak Pulse Power :
1.5kW
Unidirectional Channels :
1
Number of Elements :
1
Test Current :
1mA