M0859LC140
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
M0859LC140
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
DO-200AB, B-PUK
Datasheet
Download
Description
FAST DIODE
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Package / Case :
DO-200AB, B-PUK
Supplier Device Package :
W4
Package :
Bulk
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1400V
Product Type :
Rectifiers
Terminal Position :
END
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Diode Element Material :
SILICON
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Capacitance @ Vr, F :
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50mA @ 1400V
Brand :
IXYS
Number of Phases :
1
JESD-30 Code :
O-XEDB-N2
Non-rep Pk Forward Current-Max :
11000 A
Application :
Soft Recovery
Packaging :
Bulk
Operating Temperature - Junction :
-40°C~125°C
Diode Type :
Standard
Reach Compliance Code :
Compliant
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Output Current-Max :
859 A
Reverse Recovery Time (trr) :
3 μs
HTS Code :
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.7V @ 1750A
Product :
Rectifiers
RoHS :
Details
Factory Lead Time :
8 Weeks
Base Product Number :
M0859
Subcategory :
Diodes and Rectifiers
Product Category :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
1400 V
Reverse Recovery Time :
3μs
IXYS
Terminal Form :
NO LEAD
Number of Terminals :
2
Package Shape :
Round
Number of Elements :
1
Surface Mount :
yes
Series :
Qualification Status :
Not Qualified
Current - Average Rectified (Io) :
859A
Mounting Type :
Chassis Mount
Configuration :
Single
Reverse Recovery Time-Max :
Datasheets
M0859LC140
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1.7V @ 1750A -40°C~125°C 50mA @ 1400V Bulk DO-200AB, B-PUK Chassis Mount
M0859LC140 Overview
Output current maximum is 859 A.
M0859LC140 Features
859 A is the maximum value
M0859LC140 Applications
There are a lot of IXYS
M0859LC140 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN 2 POLE
    CONN 3 POLE
    CONN 4 POLE
    SEAL BEAM CONN
    COMPLETE LOW COST FAIR 15P PLUG
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB