M0637-5-AL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
M0637-5-AL
Manufacturer
RAF
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
METRIC ROUND SPACERPLAIN ALUMINU
Manufacturer :
RAF
Product Category :
Material :
Aluminum
Series :
RMEF
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Size / Dimension :
0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm)
Color :
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Threaded/Unthreaded :
Unthreaded
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Supplier Device Package :
Features :
Automotive AEC-Q200
Between Board Height :
0.594 (15.08mm)
Resistance :
43.2 kOhms
Diameter - Outside :
0.315 (8.00mm)
Type :
Round Spacer
Product Status :
Active
Height - Seated (Max) :
0.014 (0.35mm)
Failure Rate :
Diameter - Inside :
0.209 (5.30mm)
Length - Overall :
1.890 (48.00mm)
Plating :
Gender :
Female, Female
Package :
Bulk
Number of Terminations :
2
Ratings :
AEC-Q200
Screw, Thread Size :
M5
Composition :
Thick Film
Power (Watts) :
0.063W, 1/16W
Tolerance :
±1%