M0358WC180
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
M0358WC180
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
DO-200AB, B-PUK
Datasheet
Download
Description
FAST DIODE
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1800V
Number of Phases :
1
Series :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Surface Mount :
No
ECCN Code :
EAR99
Product Type :
Rectifiers
Terminal Form :
HIGH CURRENT CABLE
Diode Element Material :
SILICON
Terminal Position :
UPPER
Operating Temperature - Junction :
-40°C~125°C
Reverse Recovery Time :
1.4μs
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Current - Average Rectified (Io) :
358A
Factory Lead Time :
8 Weeks
RoHS :
Details
Diode Type :
Standard
HTS Code :
Base Product Number :
M0358
Packaging :
Bulk
Package Shape :
Round
Brand :
IXYS
Package :
Bulk
Supplier Device Package :
W1
Pbfree Code :
yes
Subcategory :
Diodes and Rectifiers
JESD-30 Code :
O-MUPM-H1
Non-rep Pk Forward Current-Max :
2450 A
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Product Category :
Rectifiers
Package / Case :
DO-200AB, B-PUK
Current - Reverse Leakage @ Vr :
20mA @ 1800V
Number of Terminals :
1
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
2.1V @ 750A
Reach Compliance Code :
Compliant
Qualification Status :
Not Qualified
Configuration :
Single
Mounting Type :
Chassis Mount
IXYS
Product :
Reverse Recovery Time (trr) :
1.4 μs
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Output Current-Max :
358 A
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
1800 V
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Application :
Soft Recovery
Reverse Recovery Time-Max :
Number of Elements :
Capacitance @ Vr, F :
Datasheets
M0358WC180
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 2.1V @ 750A -40°C~125°C 20mA @ 1800V Bulk DO-200AB, B-PUK Chassis Mount
M0358WC180 Overview
358 A represents the maximum output current.
M0358WC180 Features
358 A is the maximum value
M0358WC180 Applications
There are a lot of IXYS
M0358WC180 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN 2 POLE
    CONN 3 POLE
    CONN 4 POLE
    SEAL BEAM CONN
    COMPLETE LOW COST FAIR 15P PLUG
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB