LZE-13-2.5-A-00-10-S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LZE-13-2.5-A-00-10-S
Manufacturer
Alliance Sensors Group a div of HG Schaevitz LLC
Package / Case
Cylinder, Wire Leads
Datasheet
Download
Description
LINEAR POSITION SENSOR 1/10" RAN
Stock
4
In Stock :
4
Manufacturer :
Product Category :
Position Sensors - Angle, Linear Position Measuring
Resistance Tolerance :
Series :
LZE-13
Output Signal :
Product Status :
Active
Linear Range :
0 ~ 2.54mm (0 ~ 0.10")
Package / Case :
Cylinder, Wire Leads
Termination Style :
CABLE
Rotation Angle - Electrical, Mechanical :
For Measuring :
Linear Position
Package :
Box
Linearity :
±0.15%
Voltage - Supply :
12V ~ 30V
Supplier Device Package :
Operating Temperature :
-20°C ~ 105°C
Actuator Type :
Round Shaft
Mounting Type :
Chassis Mount
Output :
0V ~ 10V
Introducing Position Sensors - Angle, Linear Position Measuring Alliance Sensors Group a div of HG Schaevitz LLC LZE-13-2.5-A-00-10-S from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:Cylinder, Wire Leads, Operating Temperature:-20°C ~ 105°C, Mounting Type:Chassis Mount, Output:0V ~ 10V, LZE-13-2.5-A-00-10-S pinout, LZE-13-2.5-A-00-10-S datasheet PDF, LZE-13-2.5-A-00-10-S amp .Beyond Position Sensors - Angle, Linear Position Measuring Alliance Sensors Group a div of HG Schaevitz LLC LZE-13-2.5-A-00-10-S ,we also offer 9851R5KL2.0, 9812R5KL2.0, 602R2KL.35, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Alliance Sensors Group a div of HG Schaevitz LLC LZE-13-2.5-A-00-10-S
LZE-13 Series For Measuring Linear Position Cable Round Shaft -20°C ~ 105°C 0V ~ 10V 12V ~ 30V ±0.15% - - Cylinder, Wire Leads
LZE-13-2.5-A-00-10-S Overview
LZE-13-2.5-A-00-10-S Features
Supply Voltage: 12V ~ 30V
Operating Temperature: -20°C ~ 105°C
LZE-13 Series
Package / Case: Cylinder, Wire Leads
Mounting Type: Chassis Mount
Linear Range: 0 ~ 2.54mm (0 ~ 0.10")
Resistance Tolerance: -
LZE-13-2.5-A-00-10-S Applications
There are a lot of Alliance Sensors Group
LZE-13-2.5-A-00-10-S Angle & Linear Position Measuring Sensors applications.
  • Dishwasher control systems
  • Automotive temperature range
  • Robotic joint position detection
  • Industrial motor position control
  • Medical robots and fitness equipment
  • Absolute Rotary Position Sensor
  • Steering Wheel Position Sensor
  • Pedal Position Sensor
  • Motor-shaft Position Sensor
  • Throttle Position Sensor
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    AC-LVDT SIGNAL CONDITIONER
    LVDT SIGNAL CONDITIONER DIN RAIL
    SENSOR LINEAR 101.6MM CABLE
    SENSOR LINEAR 12.7MM CONNECTOR