LY4-AC200/220
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LY4-AC200/220
Manufacturer
Omron Automation
Package / Case
200
Datasheet
Download
Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 10A 220V
Manufacturer :
Omron Automation
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Voltage :
220VAC
Throw Configuration :
4PDT
Width :
27.94mm
Contact/Output Supply Type :
AC/DC
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Max Voltage Rating (DC) :
125V
Contact Form :
4PDT (4 Form C)
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Bulk
Radiation Hardening :
No
Height :
36.06mm
Contact (AC) Max Rating R Load :
10A@110VAC
Coil Current :
11.2mA
Max Current Rating :
10A
Number of Pins :
14
Additional Feature :
COIL OPERATE VOLTAGE(AC): 176 V, COIL RELEASE VOLTAGE(AC): 66 V
Termination Style :
Plug In
Operate Time :
25ms
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Power Consumption :
2.5W
Release Time :
25 ms
Switching Voltage :
250VAC 125VDC -Max
Relay Action :
Momentary
Lead Free :
Lead Free
Physical Dimension :
41.4mm x 27.94mm x 36.06mm
Package / Case :
200
RoHS Status :
RoHS Compliant
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Contact Material :
Silver Alloy
Series :
LY
Mount :
Socket
Reference Standard :
CE; CSA; TUV; UL
Coil/Input Supply Type :
AC
Contact (DC) Max Rating R Load :
10A@24VDC
HTS Code :
Coil Voltage (AC) :
220V
Mounting Type :
Socketable
Length :
41.4mm
Must Operate Voltage :
176VAC
Operating Temperature :
-25°C~40°C
Coil Resistance :
6.7kOhm
Must Release Voltage :
66VAC