LY2I4-AC220/240
Mfr.Part #
LY2I4-AC220/240
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 240V
Coil Resistance :
18.79kOhms
Termination Style :
Plug In
Published :
Must Release Voltage :
72VAC
Coil Type :
Non Latching
Release Time :
25ms
Packaging :
Bulk
Coil Current :
4.6mA
Must Operate Voltage :
192VAC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-25°C~55°C
GENERAL PURPOSE
Feature :
Test Button
Contact Rating (Current) :
10A
Coil Voltage :
240VAC
Switching Voltage :
250VAC 125VDC -Max