LY2-0-AC100/110
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LY2-0-AC100/110
Manufacturer
Omron Automation
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 110V
Stock
58
In Stock :
58
Manufacturer :
Omron Automation
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Throw Configuration :
DPDT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Through Hole
Coil Resistance :
3.75kOhm
Coil Voltage (AC) :
110V
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Contact Material :
Silver Alloy
Length :
21.59mm
Published :
2003
Release Time :
25 ms
Packaging :
Bulk
Coil Type :
Non Latching
Series :
LY
Physical Dimension :
27.94mm x 21.59mm x 35.56mm
Max Current Rating :
10A
Must Release Voltage :
33VAC
Weight :
40g
Number of Pins :
8
Factory Lead Time :
8 Weeks
Mount :
Through Hole
Height :
35.56mm
Termination :
PC Pin
Must Operate Voltage :
88VAC
Power Consumption :
1.1W
Reference Standard :
CE; CSA; TUV; UL
Coil Current :
11mA
Max Voltage Rating (DC) :
125V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Reach Compliance Code :
Unknown
Termination Style :
PC Pin
Operate Time :
25ms
Coil/Input Supply Type :
AC
Relay Action :
Momentary
Contact (DC) Max Rating R Load :
10A@24VDC
Coil Power :
1200mW
Coil Voltage :
110VAC
ECCN Code :
EAR99
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Switching Voltage :
250VAC 125VDC -Max
Width :
27.94mm
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
yes
Contact/Output Supply Type :
AC/DC
Operating Temperature :
-25°C~55°C