LXZ63VB102M16X35LL
Mfr.Part #
LXZ63VB102M16X35LL
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 63V RADIAL
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Lead Pitch :
7.493mm
Life (Hours) :
8000 hours
Capacitance :
1000µF
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Lifetime @ Temp :
8000 Hrs @ 105°C
Voltage - Rated DC :
63V
Ripple Current :
2.77A
Tolerance :
±20%
Diameter :
16mm
Ripple Current @ High Frequency :
2.77A @ 100kHz
Height Seated (Max) :
1.378 35.00mm
Impedance :
36mOhm
Ripple Current @ Low Frequency :
1.662A @ 120Hz
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Height :
35mm
Datasheets
LXZ63VB102M16X35LL
United Chemi-Con LXZ63VB102M16X35LL
LXZ 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.77A 0.630Dia 16.00mm -55°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can