LXZ6.3VB682M12X40LL
Mfr.Part #
LXZ6.3VB682M12X40LL
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 6.3V RADIAL
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Capacitance :
6800µF
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Tolerance :
±20%
Lead Pitch :
5.0038mm
Height :
40mm
Life (Hours) :
7000 hours
Voltage - Rated DC :
6.3V
Ripple Current @ High Frequency :
2.87A @ 100kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
2.4395A @ 120Hz
Height Seated (Max) :
1.575 40.00mm
Impedance :
17mOhm
Ripple Current :
2.87A
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Diameter :
12mm
Lifetime @ Temp :
7000 Hrs @ 105°C
Datasheets
LXZ6.3VB682M12X40LL
United Chemi-Con LXZ6.3VB682M12X40LL
LXZ 6800μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.87A 0.492Dia 12.50mm -55°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can