LXZ25VB472M16X40LL
Mfr.Part #
LXZ25VB472M16X40LL
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 25V RADIAL
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Ripple Current :
3.71A
Diameter :
16mm
Lifetime @ Temp :
8000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
3.1535A @ 120Hz
Capacitance :
4700µF
Life (Hours) :
8000 hours
Impedance :
15mOhm
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated DC :
25V
Height Seated (Max) :
1.575 40.00mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Ripple Current @ High Frequency :
3.71A @ 100kHz
Lead Pitch :
7.493mm
Height :
40mm
Datasheets
LXZ25VB472M16X40LL
United Chemi-Con LXZ25VB472M16X40LL
LXZ 4700μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.71A 0.630Dia 16.00mm -55°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can