LXZ10VB103M18X35LL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LXZ10VB103M18X35LL
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 10V RADIAL
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Ripple Current :
3.68A
Impedance :
16mOhm
Lifetime @ Temp :
8000 Hrs @ 105°C
Lead Pitch :
7.493mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Series :
LXZ
Package / Case :
Radial, Can
Ripple Current @ Low Frequency :
3.128A @ 120Hz
Height Seated (Max) :
1.378 35.00mm
Polarization :
Polar
Lead Free :
Contains Lead
Applications :
GENERAL PURPOSE
Life (Hours) :
8000 hours
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Ripple Current @ High Frequency :
3.68A @ 100kHz
Voltage - Rated DC :
10V
Capacitance :
10000µF
Tolerance :
±20%
Diameter :
18mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Size / Dimension :
0.709Dia 18.00mm
Height :
35mm
Datasheets
LXZ10VB103M18X35LL
United Chemi-Con LXZ10VB103M18X35LL
LXZ 10000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.68A 0.709Dia 18.00mm -55°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can