LXV42-048SW
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LXV42-048SW
Manufacturer
Advanced Energy
Description
LED DRIVER CV AC/DC 48V 875MA
Manufacturer :
Advanced Energy
Product Category :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Approval Agency :
CE, EN, cULus
Voltage - Output :
48V
Max Operating Temperature :
70°C
Max Output Current :
875mA
Feature :
OCP, OVP, SCP
Min Operating Temperature :
-20°C
Width :
70.104mm
Number of Outputs :
1
Power Dissipation-Max :
42W
Height :
32.004mm
Length :
94.996mm
Ratings :
IP66
Voltage - Isolation :
3kV
Termination :
Wire Leads
Efficiency :
88 %