LXV100-036S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LXV100-036S
Manufacturer
Advanced Energy
Description
LED DRIVER CV AC/DC 36V 2.75A
Manufacturer :
Advanced Energy
Product Category :
Voltage - Output :
36V
Voltage - Isolation :
3.75kV
Type :
Constant Voltage
Termination Style :
Wire Leads
Feature :
OCP, OTP, OVP, SCP
Approval Agency :
CE, cULus, EN
Series :
LXV100 (100W)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
7.24Lx2.66W x 1.46 H 184.0mmx67.5mmx37.0mm
Mounting Type :
Chassis Mount
Voltage - Input (Max) :
264VAC
Power (Watts) :
100W
Operating Temperature :
-35°C~70°C
Voltage - Input (Min) :
90VAC
Current - Output (Max) :
2.75A
Efficiency :
93%