LXDC2XQ33A-254
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LXDC2XQ33A-254
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
9-SMD Module
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 3.3V
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Voltage - Output 1 :
3.3V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Efficiency :
93%
Number of Outputs :
1
Min Input Voltage :
2.7V
Max Input Voltage :
5.5V
Max Output Current :
1.5A
Voltage - Input (Min) :
2.7V
Applications :
ITE (Commercial)
Height :
1.016mm
Mount :
Surface Mount
Package / Case :
9-SMD Module
Series :
LXDC2XQ
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Width :
2.54mm
Length :
2.794mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount
Max Operating Temperature :
105°C
Feature :
OCP, OTP, UVLO
Current - Output 1 :
800mA
Current - Output (Max) :
800mA
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Type :
Non-Isolated PoL Module
Size / Dimension :
0.11Lx0.10W x 0.04 H 2.8mmx2.6mmx1.1mm
Min Operating Temperature :
-40°C