LX8587A-33CDD
Mfr.Part #
LX8587A-33CDD
Package / Case
TO-263-4, D2Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Description
IC REG LIN 3.3V 3A TO263 POWER
Voltage Regulators - Linear
Quiescent Current :
10mA
Base Part Number :
LX8587
Number of Pins :
4
Pin Count :
4
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Current - Output :
3A
Pbfree Code :
No
Dropout Voltage :
1V
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage Dropout (Max) :
1.2V @ 3A
Operating Temperature :
0°C~125°C
Protection Features :
Over Temperature, Short Circuit
Min Current Limit :
3.1A
Terminal Form :
Gull wing
Terminal Pitch :
2.5mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
JESD-30 Code :
R-PSSO-G3
Lead Free :
Lead Free
Current - Quiescent (Iq) :
10mA
Output Voltage :
3.3V
Package / Case :
Mount :
Surface Mount
Voltage - Input (Max) :
10V
Radiation Hardening :
No
1
Accuracy :
1 %