LX8585-15CP
Mfr.Part #
LX8585-15CP
Package / Case
TO-220-3
Description
IC REG LIN 1.5V 4.6A TO220 POWER
Base Part Number :
LX8585
Lead Free
Radiation Hardening :
No
Pin Count :
3
Max Output Current :
6A
Protection Features :
Over Temperature, Short Circuit
Dropout Voltage :
1.2V
Number of Functions :
1
Quiescent Current :
10mA
Published :
Accuracy :
1 %
Package / Case :
TO-220-3
Terminal Position :
Single
Mount :
Through Hole
Pbfree Code :
No
Voltage Dropout (Max) :
1.4V @ 4.6A
PSRR :
83dB (120Hz)
JESD-609 Code :
e0
Voltage - Input (Max) :
10V
Operating Temperature :
0°C~125°C
Output Voltage :
1.5V
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Output Configuration :
Positive
Current - Quiescent (Iq) :
10mA
Output Voltage 1 :
1.5V
Input Voltage (Min) :
4.75V
RoHS Compliant
Current - Output :
4.6A
Mounting Type :
Through Hole
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Datasheets
LX8585-15CP
Microsemi LX8585-15CP
Fixed LX8585 PMIC 3 TO-220-3
LX8585-15CP Overview
Tube cases are used for delivery. The Liner regulator IC is packaged in TO-220-3 case. On the Linear IC itself, there are 3 terminations. Fixed is the output type of the Voltage Regulator IC. As part of this electrical component, 1 regulators are implemented. Variations are made to the Through Hole operating temperature range by the Voltage Regulator IC. Default settings are set to 0°C~125°C degrees. There is a Positive configured as the output function for this IC regulator. There is a current output of 4.6A from this regulator IC. There are a total of 3 pins on this board. There is a dropout voltage of 10 volts on this IC regulator. Chips have 3 pins. For your information, the basic part number for this regulator IC is LX8585. In order to meet the operation requirements, its maximal output current reaches 6A. It operates in the 10mA Quiescent Current state.
LX8585-15CP Features
1.2V dropout voltage