LX8415-33CST
Mfr.Part #
LX8415-33CST
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Description
IC REG LIN 3.3V 500MA SOT223 PWR
1
JESD-609 Code :
e3
Voltage Dropout (Max) :
1.3V @ 500mA
Min Current Limit :
500mA
Mount :
Surface Mount
Mounting Type :
Surface Mount
3
Terminal Form :
Gull wing
ECCN Code :
EAR99
Reach Compliance Code :
Unknown
Terminal Finish :
MATTE TIN
Output Voltage :
3.3V
Dropout Voltage :
1.15V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
JESD-30 Code :
R-PSSO-G3
Pbfree Code :
yes
PSRR :
75dB (120Hz)
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Published :
Operating Temperature :
0°C~125°C
Voltage - Input (Max) :
7V
Output Voltage 1 :
3.3V
Current - Quiescent (Iq) :
10mA
Pin Count :
3
Terminal Position :
Single
Package / Case :
TO-261-4, TO-261AA
Number of Regulators :
1
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V
Number of Pins :
4
Output Current1-Max :
0.5A
Qualification Status :
Not Qualified
Base Part Number :
LX8415
Output Type :
FIXED
Datasheets
LX8415-33CST
Microsemi LX8415-33CST
[Voltage Regulators - Linear Microsemi LX8415-33CST] Overview
Introducing the cutting-edge Voltage Regulator - Linear by Microsemi, the LX8415-33CST. Engineered with precision and reliability in mind, this IC stands as a beacon of innovation in the realm of integrated circuits. Designed to deliver a stable output voltage of 3.3V with a current rating of 500mA, the LX8415-33CST ensures consistent performance even under demanding conditions.
LX8415-33CST Features
  • Output Voltage: 3.3V
  • Output Current: 500mA