LX8386B-33CP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LX8386B-33CP
Manufacturer
Microsemi
Package / Case
TO-220-3
Datasheet
Download
Description
IC REG LIN 3.3V 1.5A TO220 POWER
Manufacturer :
Microsemi
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Voltage Dropout (Max) :
1.3V @ 1.5A
Dropout Voltage :
1.1V
Current - Output :
1.5A
Packaging :
Tube
Output Voltage :
3.3V
Terminal Position :
Single
Published :
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Qualification Status :
Not Qualified
Mount :
Through Hole
Number of Regulators :
1
PSRR :
83dB (120Hz)
Output Type :
FIXED
Base Part Number :
LX8386
Input Voltage (Min) :
4.75V
Package / Case :
TO-220-3
Operating Temperature :
0°C~125°C
Reach Compliance Code :
Unknown
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Output Configuration :
Positive
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Pin Count :
3
ECCN Code :
EAR99
Current - Quiescent (Iq) :
10mA
Mounting Type :
Through Hole
Number of Terminations :
3
Voltage - Input (Max) :
10V
Lead Free :
Lead Free
Output Voltage 1 :
3.3V
Number of Functions :
1
Datasheets
LX8386B-33CP
Microsemi LX8386B-33CP
Fixed LX8386 PMIC 3 TO-220-3
LX8386B-33CP Overview
A Tube case is used to deliver the Voltage Regulated IC. A TO-220-3 case is used for packaging. As you can see, the IC chip has 3 terminations. Regulator IC chip's output type is Fixed. The electronic part implements 1 regulators in total. In this Regulator IC chip, the operating temperature of Through Hole varies. 0°C~125°C degrees is the operating temperature of the Voltage Regulator IC. There is one output function configured for this voltage regulator IC, and that is Positive. As far as its current output is concerned, it stands at 1.5A. There are 3 pins in total in this voltage regulator IC. The dropout voltage of the regulator IC is 10 volts. For your information, this regulator's basic part number is LX8386.
LX8386B-33CP Features
1.1V dropout voltage