LX8383A-33CV
Mfr.Part #
LX8383A-33CV
Package / Case
TO-247-3
Description
IC REG LINEAR 3.3V 7.5A TO247-3
Packaging :
Bulk
PSRR :
83dB (120Hz)
Base Part Number :
LX8383
Output Voltage :
3.3V
Current - Output :
7.5A
Voltage Dropout (Max) :
1.3V @ 7.5A
Output Voltage 1 :
3.3V
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Mount :
Through Hole
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature :
0°C~125°C
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Input (Max) :
10V
Pin Count :
3
Current - Quiescent (Iq) :
10mA
Package / Case :
TO-247-3
Input Voltage (Min) :
4.75V