LX8211-25ISE
Mfr.Part #
LX8211-25ISE
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Description
IC REG LINEAR 2.5V 150MA SOT23-5
Manufacturer :
Microchip Technology
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Protection Features :
Over Temperature, Short Circuit
Published :
Base Product Number :
LX8211
Supplier Device Package :
SOT-23-5
Surface Mount :
yes
Output Type :
FIXED
Output Voltage1-Nom :
2.5 V
Length :
2.95 mm
Current - Quiescent (Iq) :
220μA
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.5V
Number of Terminations :
5
Radiation Hardening :
No
Package Shape :
RECTANGULAR
Qualification Status :
Not Qualified
JESD-30 Code :
R-PDSO-G5
Microsemi Corporation
Mount :
Surface Mount
Mounting Type :
Control Features :
Enable
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
MATTE TIN
JESD-609 Code :
e3
Terminal Form :
Gull wing
Operating Temperature TJ-Min :
-40 °C
Terminal Position :
Dual
Product Status :
Active
Output Voltage :
2.5V
ECCN Code :
EAR99
Output Voltage1-Max :
2.5625 V
Pin Count :
5
HTS Code :
Max Output Current :
150mA
Min Input Voltage :
2.5V
PSRR :
50dB (120Hz)
Package :
Bulk
Base Part Number :
LX8211
Series :
Voltage Dropout (Max) :
0.4V @ 150mA
Voltage - Output (Max) :
Operating Temperature TJ-Max :
125 °C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Width :
1.625 mm
Dropout Voltage :
250mV
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Seated Height-Max :
1.45 mm
Number of Terminals :
Output Voltage1-Min :
2.4375 V
Accuracy :
0.25 %
Output Voltage 1 :
2.5V
Lead Free :
Lead Free
Current - Output :
150mA
Voltage - Input (Max) :
6V
Regulator Type :
FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR
Positive
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Pins :
Terminal Pitch :
0.95 mm
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Dropout Voltage1-Max :
0.4 V
Output Current1-Max :
0.15 A
Number of Regulators :
1
Reach Compliance Code :
Compliant
Datasheets
LX8211-25ISE
Microchip Technology LX8211-25ISE
Voltage Regulators - Linear Microchip Technology LX8211-25ISE Overview
Introducing the cutting-edge LX8211-25ISE linear voltage regulator from Microchip Technology, a leading name in integrated circuits. This high-performance regulator is designed to provide a stable output voltage of 2.5V with a current rating of 150mA, ensuring reliable power supply for a wide range of applications.
LX8211-25ISE Features
  • Output Voltage: 2.5V
  • Output Current: 150mA