LX8117B-33CST
Mfr.Part #
LX8117B-33CST
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Description
IC REG LIN 3.3V 1.2A SOT223 PWR
Protection Features :
Over Current, Short Circuit
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
TO-261-4, TO-261AA
Quiescent Current :
10mA
Output Voltage 1 :
3.3V
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V
Dropout Voltage1-Nom :
1.15V
Lead Free :
Lead Free
Number of Outputs :
1
Mount :
Surface Mount
Terminal Pitch :
2.3mm
Output Voltage Accuracy :
1 %
Voltage Tolerance-Max :
2%
Number of Pins :
4
Terminal Position :
Dual
Operating Temperature :
0°C~125°C
Number of Terminations :
4
Packing Method :
Tape and Reel
Max Output Current :
1.5A
Dropout Voltage :
1.15V
Terminal Finish :
MATTE TIN
PSRR :
75dB (120Hz)
Mounting Type :
Surface Mount
Min Current Limit :
1.2A
Number of Regulators :
Accuracy :
1 %
RoHS Status :
RoHS Compliant
Length :
6.5mm
Radiation Hardening :
No
Voltage Dropout (Max) :
1.3V @ 1.2A
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Published :
Voltage - Input (Max) :
12V
Width :
3.5mm
Output Voltage :
3.3V
Terminal Form :
Gull wing
Base Part Number :
LX8117
Packaging :
Tube
Datasheets
LX8117B-33CST
Microsemi LX8117B-33CST
Fixed 2.3mm LX8117 PMIC 3 TO-261-4, TO-261AA
LX8117B-33CST Overview
A Tube case is used to deliver this IC regulator. This voltage regulator IC comes in a TO-261-4, TO-261AA case. On the regulater IC chip, there are a total of 4 terminations. Output type Fixed. This component features 1 Voltage regulators. As a result of the Linear Voltage Regulator's design, the operating temperature of Surface Mount can be adjusted within a specified range. There is a temperature range of 0°C~125°C degrees during operation of the IC regulator. There is a configuration in this voltage regulator IC that specifies that its output function is Positive. A total of 3 pins can be found on the board. In order to deliver prompt, sufficient and reliable performance, this regulator IC has 1 outputs in total. A dropout voltage of 10 volts can be obtained from this voltage regulator IC. There are 4 pins on the chip. As an FYI, this IC voltage regulator has the basic part number LX8117. As you can see from the picture, the regulator IC is packed in a certain way. Taking into account the operation requirements, the maximum output current of the IC voltage regulator reaches 1.5A. It operates in the 10mA Quiescent Current state.
LX8117B-33CST Features
1.15V dropout voltage