LX8117A-25CST
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LX8117A-25CST
Manufacturer
Microsemi
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Datasheet
Download
Description
IC REG LIN 2.5V 1A SOT223 POWER
Manufacturer :
Microsemi
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Dropout Voltage1-Nom :
1.15V
Number of Terminations :
4
Max Output Current :
1.2A
Output Configuration :
Positive
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage Tolerance-Max :
2%
Number of Pins :
4
Mounting Type :
Surface Mount
Width :
3.5mm
ECCN Code :
EAR99
Output Voltage :
2.5V
Packaging :
Tube
Protection Features :
Over Current, Short Circuit
Terminal Pitch :
2.3mm
Accuracy :
1 %
JESD-609 Code :
e3
Length :
6.5mm
Terminal Form :
Gull wing
Number of Outputs :
1
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Base Part Number :
LX8117
Dropout Voltage :
1.15V
Packing Method :
Tape and Reel
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Pin Count :
3
Min Current Limit :
1A
Quiescent Current :
10mA
Lead Free :
Contains Lead
Voltage Dropout (Max) :
1.3V @ 1A
Voltage - Input (Max) :
12V
Radiation Hardening :
No
Terminal Finish :
MATTE TIN
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.5V
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
Number of Regulators :
Output Type :
FIXED
Number of Functions :
PSRR :
75dB (120Hz)
Package / Case :
TO-261-4, TO-261AA
Operating Temperature :
0°C~125°C
Mount :
Surface Mount
Terminal Position :
Dual
Published :
Output Voltage 1 :
2.5V
Datasheets
LX8117A-25CST
Microsemi LX8117A-25CST
Fixed 2.3mm LX8117 PMIC 3 TO-261-4, TO-261AA
LX8117A-25CST Overview
Deliveries are in Tube cases. The package is in a TO-261-4, TO-261AA case. Basically, the voltage regulator chip is made up of 4 terminations. In this case, Fixed represents the output type of the Voltage Regulated IC. This part implements 1 regulator ICs, which can be found in the following table. Regulator IC varies the range of Surface Mount operating temperatures. The Voltage Regulated IC operates at a temperature of 0°C~125°C degrees, which is its operating temperature. It is configured for output function Positive on this regulator. The total number of pins in the regulator is 3. This IC regulator has a total of 1 outputs, which ensures a rapid, adequate performance when in use. There is a voltage dropout of 10 volts for this IC regulator. Several pins on the chip are 4-shaped. As an FYI, this IC voltage regulator has the basic part number LX8117. Packing the voltage regulator IC in this way is called TAPE AND REEL packing. The maximal output current reaches 1.2A to meet the operating requirements. It operates in the 10mA Quiescent Current state.
LX8117A-25CST Features
1.15V dropout voltage