LW3125-L4CF-A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LW3125-L4CF-A
Manufacturer
NKK Switches
Description
SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V
Manufacturer :
NKK Switches
Product Category :
Pbfree Code :
yes
Housing Material :
Steel
Color :
Black
Contact Current(DC)-Max :
6A
Series :
LW
Operating Temperature :
-20°C~50°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
End Contact Material :
COPPER ALLOY
Switch Function :
On-Mom
Actuator Angle :
34 deg
Mount :
Panel, Snap in
Body Breadth :
18.9992 mm
Contact (AC) Max Rating R Load :
6A@250VAC
Voltage - Rated DC :
30V
Center Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Plating :
Silver
Illumination Type, Color :
Incandescent, Red/Green
Factory Lead Time :
8 Weeks
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 32.00mm x 19.80mm
Contact (AC) Max Rating I Load :
5A@125VAC
ECCN Code :
EAR99
Current Rating :
6A
Published :
Switch Type :
ROCKER SWITCH
Electrical Life :
10,000 Cycles
Illumination Type :
Illuminated
Actuator Type :
Concave (Standard V) - Illuminated
Illumination Voltage (Nominal) :
28VAC
Contact Voltage(AC)-Max :
250V
Current Rating (Amps) :
10A AC 6A DC
Terminal Material :
Brass
Packaging :
Tray
Contact Current(AC)-Max :
6A
Dielectric Withstanding Voltage :
1500VAC V
Contact Function :
ON-(ON)
Color - Actuator/Cap :
Clear (Red, Green Filter/Diffuser)
Circuit :
DPDT
Actuator Marking :
No Marking
Voltage - Rated AC :
125V
Insulation Material :
Phenolic
Additional Feature :
RED,GREEN FILT, BLK BEZ,
Insulation Resistance :
200000000Ohm
Orientation :
Vertical
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e4
Mechanical Life :
30,000 Cycles
Actuator Length :
0.394 inch
Lead Free :
Contains Lead
Body Length or Diameter :
29.9974mm
Contact Resistance :
0.01mOhm