LW3125-F4FF-A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LW3125-F4FF-A
Manufacturer
NKK Switches
Description
SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V
Manufacturer :
NKK Switches
Product Category :
Dielectric Withstanding Voltage :
1500VAC V
Contact Voltage(AC)-Max :
250V
Pbfree Code :
yes
Mount :
Panel, Snap in
Contact Function :
ON-(ON)
Actuator Marking :
No Marking
Voltage - Rated AC :
125V
JESD-609 Code :
e4
Contact Current(AC)-Max :
6A
Additional Feature :
GREEN,GREEN FILT, BLK BEZ,
Housing Material :
Steel
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 32.00mm x 19.80mm
Illumination Type, Color :
Incandescent, Green
Packaging :
Bulk
Insulation Material :
Phenolic
Insulation Resistance :
200000000Ohm
Actuator Length :
0.394 inch
End Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact (AC) Max Rating I Load :
5A@125VAC
Published :
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Factory Lead Time :
8 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
30V
Actuator Angle :
34 deg
Termination :
Solder
Switch Function :
On-Mom
Actuator Type :
Concave (Standard V) - Illuminated
Body Length or Diameter :
29.9974mm
Contact (AC) Max Rating R Load :
6A@250VAC
Body Breadth :
18.9992 mm
Operating Temperature :
-20°C~50°C
Contact Current(DC)-Max :
6A
ECCN Code :
EAR99
Illumination Voltage (Nominal) :
12VAC
Circuit :
DPDT
Center Contact Material :
COPPER ALLOY
Switch Type :
ROCKER SWITCH
Terminal Material :
Brass
Contact Plating :
Silver
Current Rating (Amps) :
10A AC 6A DC
Current Rating :
6A
Mechanical Life :
30,000 Cycles
Electrical Life :
10,000 Cycles
Contact Resistance :
0.01mOhm