LTW-M140SXS57
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LTW-M140SXS57
Manufacturer
LITEON
Package / Case
2-SMD, J-Lead
Datasheet
Download
Description
LED COOL WHITE 2PLCC SMD
Manufacturer :
LITEON
Product Category :
Lens Style :
Rectangle with Flat Top
Length :
3mm
Width :
1.4mm
Published :
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
3.2V
Size / Dimension :
3.00mm Lx1.40mm W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Mounting Type :
Surface Mount
Lens Color :
Orange
Current - Test :
20mA
Height (Max) :
1.20mm
Viewing Angle :
120°
Forward Current :
20mA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Millicandela Rating :
2450mcd
Package / Case :
2-SMD, J-Lead
Configuration :
Standard
Luminous Intensity :
2.45 cd
Wavelength - Dominant :
5000K ~ 6500K
Mount :
Surface Mount
Illumination Color :
White
Number of Pins :
2
Factory Lead Time :
12 Weeks
Forward Voltage :
3.5V
Supplier Device Package :
2-PLCC
Height :
1.2mm
Min Operating Temperature :
-30°C
Orientation :
Top View
Max Operating Temperature :
85°C