LTR18EZPJ3R6
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LTR18EZPJ3R6
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Description
HIGH POWER CHIP RESISTOR: HIGH-P
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Working Voltage :
200V
Temperature Coefficient :
200 ppm/°C
HTS Code :
Published :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Terminal Shape :
WRAP AROUND
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Rated Temperature :
70°C
Additional Feature :
AEC-Q200, IEC60115-8
Size Code :
Resistance :
3.6Ohm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature (Max) :
155°C
Reference Standard :
TS 16949
Tolerance :
5%
Rated Power Dissipation (P) :
0.75W
Factory Lead Time :
8 Weeks
Mounting Feature :
Surface Mount
Surface Mount :
yes
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Datasheets
LTR18EZPJ3R6
ROHM Semiconductor LTR18EZPJ3R6
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, 3.6Ohm, 5%,