LTM8061IV-4.1#PBF
Mfr.Part #
LTM8061IV-4.1#PBF
Description
IC BATT CHG LI-ION 1CELL 77LGA
CURRENT-MODE
Input Voltage (Min) :
4.95V
3 (168 Hours)
JESD-30 Code :
R-PBGA-B77
Terminal Position :
BOTTOM
Charge Current - Max :
2A
Battery Pack Voltage :
4.1V
Analog IC - Other Type :
BATTERY CHARGE CONTROLLER
EAR99
Height Seated (Max) :
4.42mm
12 Weeks
Input Voltage (Max) :
32V
Terminal Form :
BUTT
JESD-609 Code :
e4
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Width :
9mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
245
Qualification Status :
Not Qualified
Switcher Configuration :
Buck
Pin Count :
77
Voltage - Supply (Max) :
32V