LTM8061EV-8.4#PBF
Mfr.Part #
LTM8061EV-8.4#PBF
Description
IC BATT CHG LI-ION 2CELL 77LGA
Gold (Au)
Max Supply Voltage :
32V
Width :
9mm
Buck
Max Input Voltage :
32V
Charge Current - Max :
2A
3 (168 Hours)
Packaging :
Tray
REACH SVHC :
No SVHC
Series :
µModule®
Min Output Voltage :
8.36V
Operating Temperature :
0°C~125°C TA
yes
Number of Pins :
245
Number of Functions :
1
Nominal Input Voltage :
32V
JESD-609 Code :
e4
Min Input Voltage :
4.95V
Output Voltage :
8.4V
Radiation Hardening :
No
BUTT
Number of Outputs :
1
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 weeks ago)
Number of Cells :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Supply Current :
85μA
Max Output Voltage :
8.44V