LTM8061EV-4.2#PBF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LTM8061EV-4.2#PBF
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Package / Case
77-BLGA
Datasheet
Download
Description
IC BATT CHG LI-ION 1CELL 77LGA
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Product Category :
Battery Chargers
Width :
9mm
Programmable Features :
Current, Timer
Battery Chemistry :
Lithium Ion/Polymer
Terminal Position :
BOTTOM
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Charge Current - Max :
2A
Height Seated (Max) :
4.42mm
Current - Charging :
Constant - Programmable
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Battery Pack Voltage :
4.2V
Operating Temperature :
0°C~125°C TA
Switcher Configuration :
Buck
JESD-30 Code :
R-PBGA-B77
Pin Count :
77
Number of Functions :
1
Terminal Finish :
Gold (Au)
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
12 Weeks
Qualification Status :
Not Qualified
Surface Mount :
yes
Analog IC - Other Type :
BATTERY CHARGE CONTROLLER
Packaging :
Tray
Peak Reflow Temperature (Cel) :
245
Input Voltage (Max) :
32V
Base Part Number :
LTM8061
Package / Case :
77-BLGA
Control Mode :
CURRENT-MODE
Number of Cells :
1
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Supply (Max) :
32V
Series :
µModule®
Number of Terminations :
77
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Form :
BUTT
Input Voltage (Min) :
4.95V