LTL-30EDJH109
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LTL-30EDJH109
Manufacturer
LITEON
Description
LED 5MM YELLOW/GREEN TH
Manufacturer :
LITEON
Product Category :
Current :
30mA Green 20mA Yellow
Mount :
Through Hole
Lens Type :
Diffused, White
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Luminous Intensity :
29 mcd
Terminal Pitch :
2.54mm
HTS Code :
Optoelectronic Device Type :
DUAL COLOR LED
RoHS Status :
RoHS Compliant
Color :
Green, Yellow
Lens Style :
Round with Domed Top
Voltage - Rated :
2.1V Green 2.1V Yellow
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Pins :
3
Viewing Angle :
30°
Operating Temperature (Max) :
100°C
Number of Functions :
1
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Number of Terminations :
3
Millicandela Rating :
29mcd Green, 29mcd Yellow
Reach Compliance Code :
Unknown
Lens Size :
4.20mm Dia
Configuration :
Single
Wavelength - Peak :
565nm 585nm
Overall Height :
10.7mm