LTIHK51-1S-BL-RC-FN/125N
Mfr.Part #
LTIHK51-1S-BL-RC-FN/125N
Current Rating (Amps) :
15A (AC/DC)
Actuator Type :
Concave (Standard V) - Illuminated
Circuit :
DPST
Voltage Rating - AC :
125 V
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Illumination Voltage (Nominal) :
125 VAC
Series :
LTIH
Features :
Color - Actuator/Cap :
Black
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Termination Style :
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Illumination Type, Color :
Neon, Red
Mechanical Life :
100,000 Cycles
Voltage Rating - DC :
28 V
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 36.83mm x 21.08mm