LTIGM5M-6S-RD-GN-NBL/12V
Mfr.Part #
LTIGM5M-6S-RD-GN-NBL/12V
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 36.83mm x 21.08mm
Termination Style :
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Voltage Rating - DC :
28 V
Illumination Voltage (Nominal) :
12 VAC/DC
Current Rating (Amps) :
15A (AC/DC)
Actuator Type :
Concave (Curved) - Illuminated
Voltage Rating - AC :
125 V
Features :
Series :
LTIGM5M
Actuator Marking :
No Marking
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Ingress Protection :
Package :
Bulk
Color - Actuator/Cap :
Red
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C