LTIGM5B-6S-BL-GN-NBL/24V
Mfr.Part #
LTIGM5B-6S-BL-GN-NBL/24V
Product Category :
Illumination Type, Color :
Incandescent, Green
Actuator Type :
Concave (Curved) - Illuminated
Voltage Rating - AC :
125 V
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Termination Style :
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Voltage Rating - DC :
28 V
Features :
Illumination Voltage (Nominal) :
24 VAC/DC
Ingress Protection :
Color - Actuator/Cap :
Black
Product Status :
Active
Series :
LTIG
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Current Rating (Amps) :
15A (AC/DC)
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 36.83mm x 21.08mm