LTIGM54-1C-BL-AM-A/125N
Mfr.Part #
LTIGM54-1C-BL-AM-A/125N
Illumination Voltage (Nominal) :
125 VAC
Operating Temperature :
Illumination Type :
Lamp, Neon
Actuator Marking :
No Marking
Ingress Protection :
Color - Actuator/Cap :
Black
Actuator Type :
Concave (Standard V) - Illuminated
Product Status :
Active
Mechanical Life :
100,000 Cycles
Illumination Type, Color :
Neon, Amber
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 36.83mm x 21.08mm
Termination Style :
Screw Terminal
Circuit :
DPDT
Mount :
Panel
Voltage Rating - AC :
125 V
Switch Function :
On-Off-On
Voltage Rating - DC :
28 V
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Max Voltage Rating (AC) :
250 V
Current Rating (Amps) :
15A (AC/DC)