LTIGM50-6M-BL-LU-WBL/24V
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LTIGM50-6M-BL-LU-WBL/24V
Manufacturer
Carling Technologies
Description
SWITCH ROCKER
Manufacturer :
Carling Technologies
Product Category :
Voltage Rating - DC :
28 V
Package :
Bulk
Actuator Marking :
No Marking
Series :
LTIGM50
Termination Style :
Solder Lug
Illumination Type, Color :
Incandescent, Blue
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 36.83mm x 21.08mm
Mechanical Life :
100,000 Cycles
Actuator Type :
Concave (Curved) - Illuminated
Color - Actuator/Cap :
Black
Current Rating (Amps) :
15A (AC/DC)
Switch Function :
On-Off-On
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Circuit :
DPDT
Features :
Illumination Voltage (Nominal) :
24 VAC/DC
Electrical Life :
50,000 Cycles
Product Status :
Active
Voltage Rating - AC :
125 V