LTIGL50-6S-BL-RC/GN-WBL/18V
Mfr.Part #
LTIGL50-6S-BL-RC/GN-WBL/18V
Voltage Rating - AC :
125 V
Termination Style :
Solder Lug
Circuit :
DPDT
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 36.83mm x 21.08mm
Actuator Type :
Concave (Curved) - Illuminated
Current Rating (Amps) :
15A (AC/DC)
Illumination Voltage (Nominal) :
18 VAC/DC
Illumination Type, Color :
Incandescent, Green/Red
Switch Function :
On-On
Mechanical Life :
100,000 Cycles
Ingress Protection :
Voltage Rating - DC :
28 V