LTIGG5B-6S-BL-RC-NBL/12V
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LTIGG5B-6S-BL-RC-NBL/12V
Manufacturer
Carling Technologies
Description
SWITCH ROCKER
Manufacturer :
Carling Technologies
Product Category :
Voltage Rating - DC :
28 V
Contact Form :
DPDT
Ingress Protection :
Product Status :
Active
Subcategory :
Switches
Brand :
Voltage Rating - AC :
125 V
Housing Material :
Phenolic
Package :
Bulk
Product Category :
Rocker Switches
Voltage Rating (AC) :
250 V
Radiation Hardening :
No
Electrical Life :
50,000 Cycles
Actuator Marking :
No Marking
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 36.83mm x 21.08mm
Tradename :
Tippette
Series :
LTIG
Current Rating :
15 A
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Color - Actuator/Cap :
Black
Termination :
Lug
Actuator Style :
Curved Rocker
Color :
Red
Illumination Type, Color :
Incandescent, Red
Termination Style :
Solder Lug
Mount :
Panel
Operating Temperature :
Mechanical Life :
100 kcycles
Current Rating (Amps) :
15A (AC/DC)
Contact Material :
Cadmium, Silver
Actuator :
Curved Rocker
Illumination Color :
Red
Features :
Illumination Voltage (Nominal) :
12 VAC/DC
Max Voltage Rating (AC) :
250 V
Illumination Type :
Illuminated, Lamp
Switch Function :
Mom-Off-On
Actuator Type :
Concave (Curved) - Illuminated
Throw Configuration :
DP, DPDT
Packaging :
Bulk
RoHS :
Details
Circuit :
DPDT
Lamp Type :
Incandescent
Product Type :
Rocker Switches
Max Voltage Rating (DC) :
28 V