LTGUO511-TW-B-R/240V
Mfr.Part #
LTGUO511-TW-B-R/240V
Current Rating (Amps) :
15A (AC)
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Electrical Life :
50,000 Cycles
Series :
LTG
Illumination Type, Color :
Neon, White
Circuit :
SPDT + SPST
Product Status :
Active
Operating Temperature :
0°C ~ 85°C
Features :
Termination Style :
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Color - Actuator/Cap :
White
Voltage Rating - AC :
125 V
Switch Function :
On-On, On-Off
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 28.58mm x 25.40mm
Illumination Voltage (Nominal) :
240 VAC