LTGUO511-TB-B-A/250N
Mfr.Part #
LTGUO511-TB-B-A/250N
Illumination Type, Color :
Neon
Electrical Life :
50,000 Cycles
Operating Temperature :
0°C ~ 85°C
Circuit :
SPDT + SPST
Illumination Voltage (Nominal) :
250 VAC
Termination Style :
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Mechanical Life :
100,000 Cycles
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Current Rating (Amps) :
15A (AC)
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 28.58mm x 25.40mm
Switch Function :
On-On, On-Off
Color - Actuator/Cap :
Black
Package :
Bulk
Actuator Type :
Concave (Standard V) - Illuminated
Product Status :
Active
Voltage Rating - AC :
125 V