LTGRC501-TB-B-A/250N
Mfr.Part #
LTGRC501-TB-B-A/250N
Voltage Rating - AC :
125 V
Circuit :
SPDT
Ingress Protection :
Features :
Actuator Type :
Concave (Standard V) - Illuminated
Operating Temperature :
0°C ~ 85°C
Current Rating (Amps) :
15A (AC)
Switch Function :
On-Off-Off
Product Status :
Active
Illumination Type, Color :
Neon
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 28.58mm x 25.40mm
Illumination Voltage (Nominal) :
250 VAC
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Mechanical Life :
100,000 Cycles
Color - Actuator/Cap :
Black
Termination Style :
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)