LTC6605CDJC-10#PBF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LTC6605CDJC-10#PBF
Manufacturer
Linear Technology
Package / Case
22-WFDFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
DUAL MATCHED 10MHZ FILTER WITH L
Stock
61
In Stock :
61
Manufacturer :
Linear Technology
Product Category :
Filters - Active
Base Part Number :
LTC6605
Height Seated (Max) :
0.8mm
Common Mode Rejection Ratio :
74 dB
Power Supplies :
3/5V
Amplifier Type :
Operational Amplifier
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Packaging :
Tube
Package / Case :
22-WFDFN Exposed Pad
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Width :
3mm
Terminal Position :
Dual
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Pin Count :
22
Surface Mount :
yes
Number of Functions :
2
Supply Voltage Limit-Max :
5.5V
Voltage - Supply :
2.7V~5.25V
Supply Voltage :
3V
Input Offset Voltage-Max :
1000μV
Number of Filters :
2
Terminal Pitch :
0.5mm
Terminal Form :
NO LEAD
Filter Order :
2nd
Length :
6mm
Filter Type :
Antialiasing
Qualification Status :
Not Qualified
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Frequency - Cutoff or Center :
5MHz
Supply Current-Max :
90mA
Published :
2005
Operating Temperature (Max) :
70°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Grade :
COMMERCIAL
Linear Technology LTC6605CDJC-10#PBF
[Filters - Active Linear Technology LTC6605CDJC-10#PBF] Overview
Introducing the LTC6605CDJC-10#PBF, a cutting-edge dual matched 10MHz filter meticulously engineered by Linear Technology. This high-performance integrated circuit is meticulously crafted to meet the stringent demands of modern electronic applications, offering unparalleled precision and reliability.
[LTC6605CDJC-10#PBF] Features
  • Dual matched 10MHz filter