LTC4121EUD-4.2#PBF
Mfr.Part #
LTC4121EUD-4.2#PBF
Package / Case
16-WFQFN Exposed Pad
Description
IC BATT CHG LI-ION 16QFN
Product Category :
Battery Chargers
Pin Count :
16
Adjustable Threshold :
yes
Battery Pack Voltage :
4.2V
Width :
3mm
Charge Current - Max :
400mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.4V
Threshold Voltage :
+2.21
Surface Mount :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Base Part Number :
LTC4121
Length :
3mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Factory Lead Time :
8 Weeks
Packaging :
Tube
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 3 weeks ago)
Max Supply Voltage :
40V
Terminal Form :
NO LEAD
Analog IC - Other Type :
BATTERY CHARGE CONTROLLER
Package / Case :
16-WFQFN Exposed Pad
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Number of Pins :
16
Number of Terminations :
Terminal Position :
QUAD
Supply Voltage :
15V
Battery Chemistry :
Lithium Ion/Polymer
Height Seated (Max) :
0.8mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Number of Functions :
1
Terminal Pitch :
0.5mm
Current - Charging :
Constant - Programmable
Analog Devices, Inc. LTC4121EUD-4.2#PBF
Battery Chargers Analog Devices, Inc. LTC4121EUD-4.2#PBF Overview
LTC4121EUD-4.2#PBF Features
The LTC4121EUD-4.2#PBF boasts a range of features that enhance its performance and reliability as a battery charger. Key features include an adjustable float voltage up to 4.2V, which ensures compatibility with a variety of lithium-ion batteries. It also offers a programmable charge current up to 2A, allowing for flexible application across different battery capacities and sizes. Moreover, the charger integrates safety features such as overvoltage, overtemperature, and under-voltage lockout, which guarantee protection for both the battery and the circuit.