LTC4068XEDD-4.2#PBF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LTC4068XEDD-4.2#PBF
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Package / Case
8-WFDFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC BATT CHG LI-ION 1CELL 8DFN
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Product Category :
Battery Chargers
Width :
3mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Factory Lead Time :
12 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Battery Chemistry :
Lithium-Ion
Number of Cells :
1
Base Part Number :
LTC4068
Supply Voltage :
5V
Pin Count :
8
Mounting Type :
Surface Mount
Adjustable Threshold :
No
Length :
3mm
Terminal Form :
NO LEAD
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Voltage - Supply (Max) :
6.5V
Charge Current - Max :
950mA
Surface Mount :
yes
ECCN Code :
EAR99
Number of Functions :
1
Analog IC - Other Type :
POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT
Terminal Position :
Dual
Packaging :
Tube
Height Seated (Max) :
0.85mm
Battery Pack Voltage :
4.2V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
8
Package / Case :
8-WFDFN Exposed Pad
JESD-30 Code :
S-PDSO-N8
Power Supplies :
5V
Qualification Status :
Not Qualified
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of Channels :
Terminal Pitch :
0.5mm
Current - Charging :
Constant - Programmable
Programmable Features :
Current
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA